Skip to content Skip to footer

Zbiornik IBC – co trzeba o nim wiedzieć?

Przewóz cieczy jest trudnym zadaniem. Należy zadbać, by używać pojemników, które są trwałe i odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest również, by były łatwe do transportu. Na szczęście nowoczesna technologia idzie przedsiębiorcom z pomocą. Co trzeba wiedzieć o paletopojemnikach do transportu cieczy?

Czym charakteryzuje się zbiornik ibc?

Kontener ibc to nowoczesny pojemnik przeznaczony do przewożenia cieczy. Można w nim przewozić zarówno wodę, jak i alkohole czy inne ciecze spożywcze.

Warto jednak pamiętać, że zbiornik ibc przeznaczony jest do przewozu płynów niebezpiecznych. Paliwa czy rozpuszczalniki są płynami wysokiego ryzyka jednak ich przewóz w paletopojemnikach jest jak najbardziej zgodny z przepisami. Najważniejsze jednak jest to, że jest bezpieczny.

Kontener IBC wykonany jest polietylenu. Dodatkowo wzmocniony jest metalową kratą. Zawór, przez który można wlać ciecz, znajduje się na górze pojemnika, co ułatwia transport. Płyn nie wyleje się w momencie transportu.

Kontener ibc – zalety

Zbiornik ibc wykonany jest z materiału, który jest wyjątkowo mocny. Warto wiedzieć, że pojemniki muszą przejść testy na uderzenia oraz wibracje. Każdy kontener ibc musi otrzymać atest, który dopuszcza pojemnik do użytku stwierdzając, że jest on odporny i zapewnia bezpieczeństwo.

Zaletą kontenerów ibc są ich znormalizowane rozmiary. Największe kontenery mogą przewozić nawet 1000 litrów cieczy. Każdy zbiornik ibc jest przystosowany do przewozu na paletach, które znacznie ułatwiają transport. Można przewozić je przy pomocy wózków widłowych, co jest rozwiązaniem szybkim i bezpiecznym.

Wybierając paletopojemnik warto również pamiętać, że bardzo ważna jest higiena, gdy ma on służyć do przewozu cieczy spożywczych. Przewożenie alkoholi, melasy czy innych słodzików w postaci płynnej musi odbywać się w higienicznych warunkach.

Paletopojemnik można przekazać do mycia. Zostanie odtłuszczony, a następnie dokładnie umyty i wysuszony. Czyszczenie wykonywane jest wodą pod ciśnieniem, dzięki czemu nawet najmniejsze fragmenty zbiornika ibc zostają dokładnie domyte. Dzięki temu zbiorniki ibc mogą służyć w przedsiębiorstwie przez długie lata.

Zbiornik ibc nadaje się do transportu kołowego, można go przewozić samochodem dostawczym lub koleją. Kontener ibc można również przewozić statkiem czy samolotem. Do transportu można wykorzystać wózek widłowy, ale również dźwig, który pomoże umieścić kontener ibc na statku.