Skip to content Skip to footer

Jak założyć sklep internetowy z myślą o kliencie?

Każdy sprzedawca wie, że klient to najważniejszy segment całego procesu e-sprzedaży. I właśnie dlatego założony przez przedsiębiorcę biznes, powinien być ukierunkowany na finalnego kupującego. Jak założyć sklep internetowy, by stworzyć przyjazną dla klientów przestrzeń sprzedażową?

Realne promocje, realne korzyści

Naturalnie ceny towarów powinny być zgodne z potrzebami sprzedającego. Bądź co bądź, to one decydują o jego przychodach. Dlatego, jeśli już stawia się na konkretne promocje, to muszą one być realną obniżką cen! Co ważne, nie musi być to obniżka sezonowa w stylu np. Black Friday. Wystarczy, że co jakiś czas pojawią się solidne rabaty.

Największym błędem sprzedawców jest stopniowe, ukryte podnoszenie cen w celu ich późniejszej, gwałtownej obniżki. Co ważne, taki proceder jest w dużej mierze niezgodny z prawem i wiąże się z oszustem wobec kupującego. Dlatego osoby, które dopiero założyły swój sklep internetowy, mogą go dzięki swemu postępowaniu jeszcze szybciej stracić.

Programy lojalnościowe

Dobry program lojalnościowy nie tylko zaowocuje sporą liczbą nowych klientów, ale też pozwoli utrzymać przy sobie tych, którzy już skorzystali z danej usługi. Jeśli ktoś zastanawia się, jak założyć sklep internetowy z myślą o kliencie, warto postawić na rosnące rabaty, konto klienta, kody rabatowe przyznawane na konkretne zakupy itd.

Dobrym pomysłem jest też prowadzenie działań o charakterze PR-owym. Wsparcie osób potrzebujących, aktywne członkostwo w różnych zbiórkach i imprezach, to tylko niektóre z wielu wartych uwagi działań. Można też zdecydować się na rezygnację z części marży, udostępnienie linków do zbiórek, a co za tym idzie – na prowadzenie własnego konta na FB.

Uzupełniające się towary

Czasem klient potrzebuje wsparcia podczas robienia zakupów. Jeśli założony sklep internetowy sprzedaje towar specjalistyczny, to można – za pomocą kilku prostych kroków przedstawić klientowi listę dóbr komplementarnych, a więc uzupełniających się. Sprzedając np. router, warto polecić kabel antenowy.

Podsumowując, żaden przedsiębiorca nie stworzył marki, która w 100 procentach odpowiadałaby potrzebom wszystkich potencjalnych klientów. Mimo to ważne jest, aby odpowiedzieć na potrzeby większości z nich. Dzięki temu zainteresowanie marką i dostępnym w niej asortymentem będzie jeszcze większe.