Skip to content Skip to footer

Czy przepuklina pępkowa jest szkodliwa dla dziecka?

Każdy rodzic jest zaniepokojony, gdy u jego dziecka pojawia się przepuklina pępkowa. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków schorzenie to ustępuje samoistnie i nie zagraża zdrowiu ani życiu malucha. Jednak w niektórych przypadkach przepuklina może wymagać wizyty u lekarza; dowiedz się, kogo to dotyczy.

Podczas gdy u dorosłych problem ten jest spowodowany osłabieniem ściany jamy brzusznej, przepuklina pępkowa u dzieci jest wynikiem wrodzonej nieprawidłowości anatomicznej. Najczęściej występuje u wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg).

Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej

Niewykształcenie się pierścienia pępkowego jest przyczyną przepukliny pępkowej u dzieci. U niektórych noworodków pierścień, przez który przepływają jelita, nie zamyka się całkowicie. Objawia się to po urodzeniu powstaniem wybrzuszenia, które często pojawia się podczas wysiłku fizycznego.

Przepuklina spowoduje pojawienie się guzka w okolicy pępka. Początkowo będzie on rozciągliwy, ale z czasem stwardnieje i stanie się nieruchomy. Objaw ten wskazuje, że część trzewi została uwięziona w worku przepuklinowym.

Jakie jest ryzyko wystąpienia przepukliny pępkowej?

Chociaż przepuklina pępkowa u dziecka budzi wiele obaw, większość rodziców nie powinna mieć powodów do niepokoju. Jest to stan przejściowy, ponieważ przepuklina znika samoistnie po ukończeniu pierwszego roku życia.

Jednak nierzadko zdarza się, że przepuklina zamiast zniknąć, rozwija się. Powoduje to usztywnienie guzka i uniemożliwia jego wciśnięcie. Wybrzuszenie staje się także niewygodne i wzdęte. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby mógł on podjąć odpowiednie działania.

Nieleczone przepukliny pępkowe mogą mieć poważne następstwa. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu dochodzi do uwięzienia jelita. W wyniku braku krążenia krwi dochodzi do jego niedrożności i martwicy.

Leczenie przepukliny pępkowej u dziecka

Chociaż przepuklina pępkowa znika samoistnie, można przyspieszyć ten proces. Najprostszą metodą jest częste układanie malucha na brzuchu. W przypadku dużego ubytku konieczne może okazać się oklejenie brzucha specjalnymi plastrami – pozwala to na utrzymanie mięśni na miejscu, co zapobiega wydostawaniu się jelit na zewnątrz jamy brzusznej.

Jeśli powyższe techniki nie przyniosą pożądanych rezultatów, a guzek stwardnieje, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Operacja jest wykonywana głównie u starszych dzieci, zwykle w wieku 6-7 lat. W skrajnych przypadkach, np. gdy przepuklina pępkowa u 2-letniego dziecka nie ustąpiła lub rozwinęło się zakażenie, operacja musi być wykonana wcześniej.

Chociaż przepuklina pępkowa u dziecka nie jest groźna, nie należy jej lekceważyć. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do pediatry.