Co należy mieć przy sobie na wyjazd na narty?

Portret pięknej kobiety ubranej w strój narciarski i jeżdżącej na nartach w zimowej scenerii górskiej.
Czy marzysz o urlopie na nartach? Z pewnością, w porównaniu z alternatywnymi sposobami spędzania zimnych dni, ten rodzaj aktywności fizycznej jest o wiele lepszym wyborem z wielu powodów. Nie tylko pozwala na poznanie nowych ludzi, ale także wiąże się z aktywnością fizyczną. Aby jednak wakacje były udane, należy zadbać o pewne podstawowe wyposażenie. Co zatem należy zabrać, wybierając się na narty?

Sprzęt narciarski

To oczywiście podstawa. Trudno jest wyjechać na narty, jeśli nie ma się do nich dostępu. Oczywiście, jeśli nie masz własnego sprzętu, zawsze możesz go wypożyczyć. Warto jednak przed wyjazdem upewnić się, czy w danym miejscu jest taki sprzęt i jakie są ograniczenia w jego użytkowaniu.

Narty nie są jednak jedynym rozwiązaniem. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich butów narciarskich, kijków, gogli i kasku. Dobrze jest mieć część tego wyposażenia pod ręką.

Podkreślmy, że dwa ostatnie elementy są naprawdę kluczowe. Niezależnie od tego, co twierdzą niektórzy użytkownicy stoku, używanie gogli z odpowiednimi filtrami po dniu spędzonym na śniegu, który jest szczególnie odblaskowy, okazuje się po prostu korzystne dla oczu. A co z kaskami… W tej dziedzinie toczą się podobne dyskusje, jak w przypadku kasków rowerowych. Wiele osób twierdzi, że taki sprzęt jest niepotrzebny, ale w rzeczywistości może on uratować zdrowie, a może nawet życie w razie wypadku. Dlatego pamiętaj o tym i nie rezygnuj z niego.

Strój narciarski

Wybierając się na wycieczkę narciarską, należy pamiętać o zabraniu odpowiedniej odzieży. W dużej mierze chodzi tu o strój przeznaczony do jazdy na stoku, ale nie tylko. Zacznijmy jednak od odzieży przeznaczonej do użytkowania w warunkach regularnego kontaktu ze śniegiem.

Choć początkujący narciarze mogą twierdzić, że nie zamierzają tarzać się w śniegu, w rzeczywistości, zwłaszcza początkujący, są narażeni na częste upadki. Zwykła odzież w takich warunkach łatwo wchłania wilgoć, co w połączeniu z niską temperaturą otoczenia nie jest idealnym połączeniem. Tymczasem kurtki i legginsy narciarskie są zaprojektowane specjalnie po to, by nie przepuszczać wilgoci. Jednocześnie nowoczesna odzież tego typu bierze pod uwagę fakt, że podczas wysiłku fizycznego ciało wydziela dużo ciepła, co wymaga określonego poziomu jego odprowadzania.

A skoro już jesteśmy przy odzieży, nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiednich rękawic, ponieważ tutaj również pojawia się kwestia wilgoci – zwykłe, turystyczne modele po prostu nie będą nadawały się do użytku na stoku. Rękawice narciarskie są pod tym względem po prostu bardziej wytrzymałe.

Warto też zwrócić uwagę na trzewiki, dzięki którym śnieg nie dostanie się do butów, oraz grubsze skarpety, które zapewnią ciepło wokół stóp (bezwzględnie lepiej uniknąć odmrożeń palców).

Na koniec nie zapomnij spakować ubrań na zmianę i… termosu z gorącą herbatą lub kawą. Mogą się przydać po kilku godzinach jazdy na nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.